CategoriesAktualności

Kiedy opakowanie produktu jest ekologiczne? cz.2

Kiedy opakowanie jest ekologiczne cz2

JAKIE PRODUKTY KUPOWAĆ, BY KUPOWAĆ JAK NAJBARDZIEJ EKOLOGICZNIE?

Kwestia ekologiczności opakowań jest na tyle złożona, że trudno odpowiedzieć na to pytanie jednoznacznie. Jeśli kupimy produkt w plastikowym opakowaniu, które następnie będziemy wielokrotnie używać, okaże się ono bardziej ekologiczne niż jednorazowe opakowanie papierowe, które szybko się zabrudzi i zmuszeni będziemy wyrzucić je do kosza. 


Istnieje jedna rada, którą zawsze warto się kierować: przede wszystkim upewnijmy się, że sam produkt jest ekologiczny. Kupując żywność pochodzącą z ekologicznych upraw, o wiele bardziej przyczynimy się do ochrony środowiska, niż wybierając spośród dwóch nieekologicznych opakowań to odrobinę bardziej ekologiczne. Żywność pochodząca z nieekologicznych, pryskanych chemią upraw, na których każdego dnia zanieczyszcza się ziemię, zostawi o wiele gorszy ślad środowiskowy choćby była zapakowana w bardziej ekologiczne opakowanie. 

Kiedy opakowanie produktu jest ekologiczne
Kiedy opakowanie produktu jest ekologiczne

My stawiamy na ekologię. Dbamy o środowisko naturalne na każdym etapie produkcji i dystrybucji naszej żywności. Nie używamy pestycydów, nawozów syntetycznych i azotanów, dzięki czemu nasze produkty zawierają więcej minerałów, witamin oraz przeciwutleniaczy, które zapobiegają nowotworom i opóźniają procesy starzenia. 

Ekologiczność to nasza misja. Należymy do Polskiej Izby Żywności Ekologicznej, która zrzesza rolników, przetwórców handlu detalicznego i hurtowników, którzy stawiają na ekologię. Wspieramy zrównoważoną produkcję, dystrybucję i konsumpcję żywności ekologicznej, a nasz nowy zakład produkcyjny został zbudowany w oparciu o rozwiązania proekologiczne:

  • Wykorzystujemy fotowoltaikę
  • Używamy elektrycznych samochodów
  • Wprowadziliśmy system odzyskiwania wody do ponownego użycia co pozwala zmniejszyć jej zużycie aż o… 7️0%!

EKOLOGICZNOŚĆ OPAKOWAŃ Z PERSPEKTYWY FIRMY PRODUKUJĄCEJ EKOLOGICZNĄ ŻYWNOŚĆ

Charsznickie Pola Natury słyną z kiszonek. Kiszonki wytwarzają kwas, który powoduje, że nie mogą zostać umieszczone w opakowaniach w całości papierowych. Nasze papierowe opakowania wyścielamy materiałem z tworzywa sztucznego, który przechowuje produkt w świeżości. Po przeprowadzeniu dokładnych analiz, używane przez nas obecnie opakowanie zyskało miano najbardziej ekologicznego. Wzięliśmy pod uwagę m.in. takie kryteria jak: ciężar i objętość opakowania w stosunku do ilości produktu, minimalizacja transportu przy maksymalizacji przewożonego produktu (czyli minimalizacja emisji CO2 przy transporcie), użytkowość opakowania i możliwość przechowania produktu w świeżości bez konieczności dodawania chemii i pasteryzacji. Opakowania plastikowo-papierowe okazały się najbardziej ekologiczną opcją spośród dostępnych opakowań (opakowania szklane, opakowania w całości plastikowe). Zaznaczamy, że opakowanie papierowo-plastikowe nie jest w 100% eko. Jesteśmy stale na drodze testowania opakowań, które zasłużą na to miano.

“KISZONKI POWINNO SIĘ SPRZEDAWAĆ W SZKLANYCH SŁOIKACH”

Często słyszymy od Was, że kiszonki powinno się sprzedawać w szklanych słoikach. Przecież szkło można łatwo przetwarzać i wielokrotnie używać do przechowywania żywności w domu. Okazuje się jednak, że wybór opakowań szklanych byłby mniej ekologiczny!

Dlaczego? 

Wyobraźmy sobie sytuację, w której chcemy przewieźć ekologiczną kapustę z hali produkcyjnej do sklepu. 1500 kg kapusty możemy zapakować w 2000 torebek papierowo-plastikowych. Produkt wraz z opakowaniem będzie ważył 1600 kg. Ta sama ilość kapusty w opakowaniach szklanych ważyłaby ponad 2000 kg! A takie obciążenie wymaga większego samochodu transportowego/większej liczby przejazdów. Efekt? Zwiększona emisja CO2 podczas transportu produktu. Warto również uwzględnić fakt, że opakowania szklane są mniej bezpieczne od plastikowych – szkło może się stłuc, tymczasem plastikowe opakowania są odporne na obicia. 

Warto wspomnieć tu również o popularnym micie, że to plastik rozkłada się najdłużej ze wszystkich materiałów. Najdłużej rozkłada się szkło. Na pewno kojarzymy śliczne, wypolerowane szklane kamyczki, które można czasem znaleźć na plaży, tzw. szkło morskie. Szkło może potrzebować nawet 100 lat, by zyskać charakterystyczny wygląd. Natomiast szacuje się, że czas jego rozkładu może sięgać nawet… 4000 lat! Innymi słowy, po kilku tysiącach lat, szklane kamienie ponownie zamienią się w piastek. To 8 razy więcej czasu niż w przypadku plastiku. 

Oczywiście, o ile warto znać powyższe fakty, należy stronić od skrajnego stwierdzenia, jakoby plastikowe opakowania były ekologiczne. Zdecydowanie takie nie są. Ale opakowania szklane i papierowe, produkowane na dużą skalę, również nie zasługują odgórnie na ten tytuł. Ekologiczność opakowania nie dotyczy samego materiału, z którego jest wykonane. O ile plastik sam w sobie rozkłada się o wiele krócej niż szkło, trzeba wziąć pod uwagę inne charakterystyki opakowań wykonanych z tych tworzyw i ocenić ich ekologiczność całościowo

NA DRODZE KU EKOLOGICZNEMU OPAKOWANIU 

Opracowane przez nas opakowania papierowo-plastikowe z wentylami, które odprowadzają nadmiarowe gazy powstające w trakcie fermentacji, są jedynym rozwiązaniem, które pozwala na przechowywanie zawierających kwas kiszonek bez dodawania chemii i bez pasteryzacji. Pomimo tego, że na rynku nie znalazł się jeszcze biodegradowalny materiał, który byłby w stanie przetrzymywać kwas z kiszonek, stale bierzemy udział w międzynarodowych targach ekologicznych, w nadziei na odkrycie materiału, który nada się idealnie do naszych produktów i dopełni ich ekologiczność. Jesteśmy w trakcie testowania bardziej ekologicznych alternatyw naszych opakowań. Marzy nam się dzień, w którym wprowadzimy jak najbardziej ekologiczne opakowania do sklepów, bo krótko mówiąc – ekologia jest dla nas najważniejsza!

W czym leży główny problem alternatyw opakowań fermentowanej żywności? Większośc takich opakowań jest wciąż na etapie projektów, a więc stanowi nieopatentowaną propozycję opakowania, natomiast koszty produkcji opatentowanych opakowań na większą skalę przekraczają ludzkie pojęcie. Krótko mówiąc, chcąc  wyprodukować potrzebną liczbę opakowań, większość firm by zbankrutowała. Mamy nadzieję, że niebawem pojawi się projekt innowacyjnego opakowania, które będzie ekologiczne i zostanie wprowadzone na rynek na stałe, w zastępstwie za niebiodegradowalne opakowania. Oczekując tego dnia, dokładamy wszelkich starań, by nasze produkty wyrastały na zdrowych, ekologicznych uprawach i były pakowane w eko-halach produkcyjnych. 

ROLA, KTÓRĄ ODGRYWAJĄ EKOLOGICZNE UPRAWY JEST NIE DO PRZECENIENIA. 

W Polsce producentów odznaczonych certyfikatem zielonego listka (o którym pisaliśmy w artykule Kiedy produkt jest ekologiczny?) wciąż jest niewiele. Jesteśmy dumni, że jesteśmy jednym z nich i mamy nadzieję, że będziecie z nami podczas rozwoju firmy w jeszcze bardziej eko-kierunku!