CategoriesEko blog

10 zastosowań soku z kiszonej kapusty

10 zastosowań soku z kiszonej kapusty

Czy wiecie, że sok z kiszonej kapusty ma wiele zastosowań? Dziś przedstawiamy Wam 10 z nich. Ciekawi jesteśmy, czy znaliście i wypróbowaliście już wszystkie.

  1. Samodzielny napój – sok z kiszonej kapusty to po prostu pyszny napój. Najlepiej sięgać po niego rano i wieczorem (wg zaleceń nie powinniśmy pić więcej niż 200 ml soku z kiszonej kapusty dziennie). Osoby, które nie cierpią na dolegliwości żołądkowe, mogą pić go na czczo. Sok z kiszonej kapusty to bogate źródło witaminy C. Wzmacnia układ odpornościowy. Zwiększa wchłanianie żelaza z układu pokarmowego. Pozytywnie wpływa na układ krwionośny.[i]
  2. Baza do koktajli – sok z kiszonej kapusty świetnie się sprawdzi jako dodatek do koktajli. Wystarczy zmiksować go z ulubionymi owocami lub warzywami wraz z niewielką ilością wody i … gotowe.
  3. Do marynowania mięs – sok z kiszonej kapusty świetnie się sprawdzi jako baza do przygotowania marynaty do mięsa. Dzięki jego zastosowaniu mięso po upieczeniu będzie kruche i pełne smaku. By przygotować marynatę, do soku z kapusty kiszonej wystarczy dodać ulubione przyprawy, całość wymieszać i dokładnie wsmarować w mięso. Należy jedynie pamiętać, że sok z kiszonej kapusty zawiera sól, więc tej należy dodać do marynaty mniej niż zwykle.
  4. Dodatek do potraw – sok z kiszonej kapusty świetnie podkręci smak zup, sosów, dipów czy makaronów. Wystarczy dodać niewielką ilość do potrawy, by podkręcić jej smak.
  5. Do kiszenia innych warzyw – sok z kiszonej kapusty można wykorzystać w procesie kiszenia ogórków, papryki czy innych warzyw. Dzięki niemu proces kiszenia będzie szybszy.
  6. Do pieczenia – w niektórych przepisach na chleby i bułki, wodę można zastąpić sokiem z kiszonej kapusty. Dzięki temu pieczywo będzie miało ciekawszy smak.
  7. Do pielęgnacji włosów – sok z kiszonej kapusty zawiera witaminę K, która może być korzystna dla pobudzenia wzrostu włosów. Sok z kiszonej kapusty rozcieńczony z wodą w proporcji 1:1 pomoże nadać włosom blask i poprawić ich kondycję.
  8. Do płukania zębów i dziąseł – w medycynie naturalnej sok z kiszonej kapusty polecany jest do higieny jamy ustnej. Sokowi z kiszonej kapusty przypisuje się właściwości odkażające.[ii]
  9. Do walki z trądzikiem – sok z kiszonej kapusty polecany jest przez niektórych jako naturalny środek na trądzik. Zalecają stosowanie go jak toniku.[iii]
  10. Do walki z łupieżem – sok z kiszonej kapusty, dzięki dużej zawartości siarki, hamuje problemy z łojotokiem. Może być więc on naszym sprzymierzeńcem w walce z łupieżem łojotokowym.[iv]

Wybierając sok z kiszonej kapusty warto postawić na jego ekologiczną wersję, jak na przykład:

Ekologiczny sok 100% z kiszonej kapusty bio


Źródła:
[i] https://dietetycy.org.pl/kapusta-kiszona/
[ii] https://www.kalendarzrolnikow.pl/4191/dlaczego-warto-pic-sok-z-kiszonej-kapusty
[iii] https://kuchnia.wp.pl/pij-sok-z-kiszonej-kapusty-zdziala-cuda-6236879455200897a
[iv] https://hurompolska.pl/blog/przepisy/sok-kapusty-dobroczynne-dzialanie-sokow-warzywnych/