CategoriesAktualności

Sen – dlaczego trzeba się wysypiać ?

Sen - dlaczego trzeba się wysypiać ?

Dlaczego musisz się wysypiać?

Skoro nagroda Nobla w dziedzinie medycyny powędrowała za odkrycia dotyczące snu, to znaczy, że naprawdę musisz dbać o wysypianie się! Naukowcy udowodnili, że w naszym DNA zapisany jest rytm dobowy, organizmu nie oszukasz.

Naukowcy rozgryźli działanie zegara biologicznego na poziomie komórkowym

Liście kwiata mimoza wiedzą to doskonale, za dnia otwierają się i kierują ku słońcu, aby w czasie nocy zamknąć się. Podczas eksperymentu roślina przebywała w ciemności. Mimo braku światła dziennego, jej cykl dobowy nie zmienił się.

Chińska medycyna poznała tajniki nocnej regeneracji narządów wewnętrznych

Tak zwany zegar aktywności narządów wewnętrznych jak na dłoni pokazuje regeneracyjną moc snu. Dla przykładu: ci, którzy wstają do pracy między 3 a 5 nad ranem, mogą cierpieć na dolegliwości ze strony płuc. Dlaczego? Bo właśnie w czasie tych dwóch godzin płuca mają swoje maksimum energetyczne, czyli szczyt regeneracji. 

Chodzenie spać o godzinie 23 zagwarantuje prawidłową regenerację pęcherzyka żółciowego. 

A jeśli budzisz się regularnie w nocy w przedziale między 1 a 3, przyjrzyj się swojej wątrobie. Te dwie godziny to jej maksimum energetyczne.

Jak zapewnić sobie dobry sen?

Ostatni posiłek zjedz o godzinie 19. Wynika to z tego, że od godziny 19 poziom enzymów trawiennych obniża się. Jeśli zjesz kolację w późniejszej godzinie, nie dość, że pokarm nie zostanie strawiony dobrze, to sen będzie mniej efektywny, bo organizm jest obciążony nocnym trawieniem.

Sen to eliksir życia. Pamiętaj o tym dziś wieczorem!