CategoriesEko blog

Świąteczny bigos na eko-kapuście

Świąteczny bigos na eko-kapuście

Co kojarzy Wam się z hasłem „menu bożonarodzeniowe”? Sałatka jarzynowa z chrupiącymi, kiszonymi ogórkami, barszcz z uszkami wypełnionymi postną kapustą czy on – król świąt – wykwintny bigos przygotowany na bazie ekologicznej kapusty kiszonej? Czujecie już jego aromat? Przygotowania do świąt czas zacząć. Od bigosu oczywiście.

Choć wiele z tradycyjnych świątecznych potraw najlepiej smakuje przygotowana dosłownie na ostatnią chwilę, tuż przed postawieniem na stół, zasada ta nie dotyczy bigosu. Jego gotowanie można zacząć już w połowie grudnia, do czego gorąco Was zachęcamy. Dzięki temu nie tylko w ostatnich dniach przed świętami będziecie mieli mniej pracy, ale Wasz eko-bigos nabierze mnóstwa smaku. Jak go przyrządzić? To prostsze, niż myślcie.

Składniki:

– 500 g ekologicznej kapusty kiszonej
– 300 g kapusty białej świeżej
– 100 g suszonych prawdziwków lub podgrzybków
– 100 g suszonych śliwek
– 300 ml czerwonego, wytrawnego wina
– 400 g dobrej jakości mięsa wołowego
– 100 g kiełbasy wiejskiej lub chorizo
– 1 duża cebula
– 1 duże jabłko
– 2 ząbki czosnku
– 3 łyżki oleju
– 2 łyżki masła
– 1 szklanka wody
– 1 łyżeczka koncentratu pomidorowego
– 2 liście laurowe
– 5 ziaren ziela angielskiego
– 5 ziaren jałowca
– sól i pieprz do smaku

Przygotowanie:

Przygotowania zaczynamy od namaczania składników. Przygotuj dwie niewielkie miseczki. W jednej z nich namocz opłukane uprzednio w wodzie suszone grzyby, do drugiej włóż przekrojone na cztery części suszone śliwki i zalej je czerwonym winem.

Następnie, na dużej patelni, rozgrzej 2 łyżki oleju. Zeszklij pokrojoną w kostkę cebulę, krótko przesmaż starty na najmniejszych oczkach tarki czosnek. Dodaj pokrojoną w średniej wielkości kostkę wołowinę. Jak mięso się zamknie, zmniejsz ogień, wlej pół szklanki czerwonego wina i duś pod przykryciem przez ok. pół godziny od czasu do czasu mieszając.

Nie zapomnij o przyprawach – do patelni z mięsem dorzuć liście laurowe, ziele angielskie i jałowiec. Posól i popieprz mięso do smaku. Duś wszystko na niewielkim ogniu przez kolejne 3 minuty. Całość przełóż do dużego garnka z nieprzywierającym dnem.

Teraz pora na główną bohaterkę dania – ekologiczną kapustę kiszoną odciśnij lekko z nadmiaru soku i przekrój na trzy części. Na patelni rozgrzej 1 łyżkę masła, przesmaż na nim kiszoną kapustę. Dodaj starte na dużych oczkach tarki jabłko. Smaż przez 2 minuty. Przełóż do garnka z mięsem.

Na tej samej patelni rozgrzej kolejną łyżkę masła. Włóż poszatkowaną białą kapustę, dodaj pół łyżeczki soli, przemieszaj. Jak liście nieco zmiękną, wlej pół szklanki wody, dodaj koncentrat pomidorowy i duś całość na wolnym ogniu pod przykryciem przez 5 minut. Przełóż do garnka z mięsem i kiszoną kapustą.

Do wykonania kolejnego kroku również potrzebna będzie patelnia. Rozgrzej łyżkę oleju. Przesmaż na niej kiełbasę. Gdy ta będzie już smakowicie zrumieniona, na patelnię dodaj pokrojone na kawałki grzyby i suszone śliwki. Całość przemieszaj i smaż na małym ogniu przez 3 minuty. Przełóż do garnka z mięsem i kapustą.

Całość dokładnie wymieszaj, postaw na małym ogniu i gotuj pod przykryciem przez 2 godziny od czasu do czasu mieszając i sprawdzając czy potrawa nie przywiera do dna. Mniej więcej w połowie gotowania możesz skosztować czy bigos nie wymaga doprawienia.

Ugotowany bigos odstaw w chłodne miejsce (uwaga! potrwa nie może przemarznąć). Przez kolejne trzy dni potrawę należy podgrzewać (ok. pół godziny od zagotowania składników) i odstawiać w chłodne miejsce. Ostatniego dnia, bigos po podgrzaniu przełóż do wyparzonych słoików. Dokładnie zakręć. Przechowuj w lodówce.

Smacznego!

PS Pamiętaj, że jakość ma znaczenie. Niech bazą Twojego bigosu będzie:

Ekologiczna kapusta kiszona bio