CategoriesEko blog

Kiszonkowy renesans! Które wybrać, by najlepiej nam służyły?

Kiszonkowy renesans! Które wybrać, by najlepiej nam służyły?

Kapusta, ogórki, buraki, patisony, rzodkiewki, czosnek – to tylko kilka przykładowych warzyw, które można zakisić. Lista produktów poddawanych procesowi fermentacji jest niezwykle długa, a same kiszonki i przeżywają w ostatnich latach prawdziwy renesans[1] i … jest to powód do radości.

Kiszenie jest bowiem jedną z najbardziej wartościowych metod utrwalania warzyw pod względem zachowania wartości odżywczej produktu końcowego w stosunku do wyjściowych surowców poddanych temu procesowi[2]. Zaletą produktów kiszonych jest m.in. to, że:

  • są naturalnymi probiotykami – zawierają żywe kultury bakterii wytwarzające kwas mlekowy i korzystnie wpływają na układ odpornościowy;
  • są lekkostrawne i łatwo przyswajalne;
  • ułatwiają wchłanianie białka;
  • przyczyniają się do pobudzania soków trawiennych;
  • stymulują odnowę flory bakteryjnej zniszczonej antybiotykoterapią;
  • zwiększają przyswajalność wapnia i żelaza, zwłaszcza u ludzi starszych[3].

W naszym kraju niekwestionowanymi królem i królową kiszonych warzyw są ogórki oraz kapusta.

Kiszona kapusta to jedna z najstarszych tradycyjnych potraw, o bardzo długich korzeniach historycznych w kuchni niemieckiej, rosyjskiej i chińskiej, sięgających 2000 lat lub więcej. Ma wysoką zawartość błonnika, witaminy A, witaminy C, witaminy K i witamin z grupy B. Jest także doskonałym źródłem żelaza, miedzi, wapnia, sodu, manganu i magnezu. Ogórki kiszone stanowią̨ ważny produkt spożywczy, który chętnie jemy w postaci świeżej i przetworzonej. W sezonie przetwarzamy tony owoców, aby uzyskać ogórki kiszone, konserwowe, korniszony i pikle[4].

Kiszone warzywa można przygotować samemu lub po prostu je … kupić. Ważne jest jednak to, by wybierać produkty najwyższej jakości, z prostym składem, pozbawione pozostałości chemicznych środków ochrony roślin oraz nawozów sztucznych. Myślicie, że to trudne? Nic bardziej mylnego!

Wystarczy poszukać kiszonych ogórków czy kapusty, na opakowaniach których zamieszczono symbol Euroliścia, czyli dwanaście białych gwiazdek ułożonych w kształt liścia na tle zielonego prostokąta. Certyfikat ten gwarantuje, że produkty go posiadające spełniają warunki dotyczące metod produkcji, przetwarzania, przechowywania oraz transportu, określone w przepisach unijnych. Tego rodzaju produktami są:

 

Ekologiczne charsznickie ogórki kiszone bio
Ekologiczna kapusta kiszona bio

Bez najmniejszych problemów kupicie je przez cały rok w dużych sieciach handlowych lub sklepach (stacjonarnych i on-line) z certyfikowaną żywnością ekologiczną.


Źródła

[1] Dom badawczy Mintel ; (https://www.dlahandlu.pl/detal-hurt/wiadomosci/mintel-wraca-moda-na-kiszonki,63004.html

[2] Kiszonki. Praktyczny poradnik dla każdego. Wyd.: Biuro Regionalne Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, 2022 r.

[3] Ibidem

[4] Ibidem