CategoriesEko blog

Kiszonki wiosną? To ma sens!

Kiszonki wiosną? To ma sens!

Po kiszone warzywa najchętniej sięgamy późną jesienią i zimą, kiedy dostęp do świeżych produktów jest ograniczony. Wiosną, gdy pojawiają się nowalijki, fermentowane ogórki, kapusta czy soki powoli odchodzą w zapomnienie. Czy słusznie? Przekonajcie się sami.

Gdy po zimowych miesiącach przyroda budzi się do życia, wszystko w koło kwitnie, a na straganach pojawiają się pierwsze główki sałaty, pęczki rzodkiewek czy ogórki, sięgamy po nie chętnie wierząc, że są pełne witamin i składników odżywczych. Warto jednak wiedzieć, że dostępne od marca do maja nowalijki, uprawiane są w warunkach szklarniowych, a ich wzrost może być przyśpieszany za pomocą nawozów zawierających azot.[i] Z tego powodu przed jedzeniem należy je bardzo dokładnie myć (lub wręcz moczyć w wodzie) i nie sięgać po nie w zbyt dużych ilościach. Ponieważ jednak u podstaw piramidy zdrowego żywienia niezmiennie znajdują się warzywa, które najlepiej wybierać, by nam służyły?

Kiszonki do zadań specjalnych

Z odpowiedzią na to pytanie przychodzą kiszonki – w wersji EKO oczywiście. Jak informuje Narodowe Centrum Informacji Żywieniowej wiosną nasz organizm potrzebuje probiotyków. Są to żywe drobnoustroje, które podawane w odpowiednich ilościach wywierają korzystny efekt zdrowotny. W naszym wiosennym jadłospisie nie może zabraknąć produktów zawierających te dobroczynne bakterie. Źródłem probiotyków w diecie są: fermentowane napoje mleczne, czyli jogurty, kefiry, maślanki, zsiadłe mleko (naturalne, bez dodatku cukru) oraz kiszonki (kiszona kapusta, kiszone ogórki).[ii] Powinniśmy je jeść codziennie.

Oprócz walorów zdrowotnych, kiszona kapusta i ogórki mają jeszcze jedną, niezwykle istotną wiosną zaletę – są … niskokaloryczne. Dzieje się tak dlatego, że w trakcie procesu kiszenia dochodzi do zmniejszenia wyjściowej zawartości cukru, dzięki czemu obniża się również liczba kalorii. Z kolei dzięki wysokiej zawartości błonnika, kiszone warzywa dają uczucie sytości.[iii]

W okresie przesilenia wiosennego równie dobrym pomysłem jest picie soku z kiszonej kapusty.

Ekologiczny sok 100% z kiszonej kapusty bio

Ma on wiele korzystnych właściwości. Stanowi bogate źródło witaminy C, która wzmacnia układ odpornościowy oraz potasu i witaminy B12 potrzebnych do prawidłowego działania układu nerwowego. [iv] Sok z kiszonej kapusty to również źródło błonnika, sodu i węglowodanów.[v] Sok można pić samodzielnie, rozcieńczać go wodą lub dolewać do wytrawnych smoothies.

Kiszonki – które wybierać?

Niezależnie od tego, po które kiszone warzywa czy soki sięgacie najchętniej, zachęcamy Was, by wybierać te w wersji ekologicznej. Łatwo je można rozpoznać po symbolu euroliścia zamieszczonym na opakowaniu. 12 białych gwiazdek ułożonych na jasnozielonym tle, to gwarancja, że produkt spełnia restrykcyjne normy, a jego hodowla odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego.


Źródła:
[i] https://www.medonet.pl/zdrowie,nowalijki–warzywa–czy-sa-zdrowe–jak-sie-uprawia-,artykul,1731595.html
[ii] https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/wiosenne-porzadki-na-talerzu/
[iii] https://www.medonet.pl/zdrowie/diety,12-zalet-jedzenia-kiszonek,artykul,96420851.html
[iv] https://www.medonet.pl/zdrowie,sok-z-kiszonej-kapusty—zrodlo-witamin–wlasciwosci,artykul,1733792.html
[v] Ibidem