CategoriesAktualności

Surówka z kiszonej kapusty. Wiosenno-letni klasyk!

Surówka z kiszonej kapusty. Wiosenno-letni klasyk!

Popularność surówki z kiszonej kapusty w sezonie wiosenno-letnim najlepiej widać nad morzem. To ona jest tutaj obowiązkowym obiadowym dodatkiem, często zasila tzw. „bukiet surówek” podawany na osobnym talerzyku. Doskonale zresztą pasuje do ryby, która króluje wśród nadmorskich dań.

Kiszona kapusta, choć najczęściej kojarzy się z zimą, latem sprawdza się dzięki swojemu rześkiemu smakowi: chrupka, chłodna, kwaskowata, stymuluje kubki smakowe i orzeźwia. Nic dziwnego, że od jakiegoś czasu podbija internet, nawet TikToka!

Kapusta kiszona + rukola = hit!

Kiszona kapusta bez wątpienia zyskała na popularności dzięki internetowym dietetykom, którzy chętnie ją polecają, tworzą coraz to nowe przepisy, sporo mówią o jej korzyściach.

W zeszłym roku TikToka podbiło jedno wyraziste połączenie: kiszonej kapusty z rukolą. To według wielu zachodnich influencerów smakowity i witaminowy mix, poza tym wzmacniający mikrobiom. Kapusta skutecznie zmiękcza „papierową” w dotyku rukolę, a samo połączenie ma ożywczy, wiosenny smak.

Dlaczego rukola sprawdza się latem? W pierwszej kolejności – bo jest lekka. To także naturalny środek moczopędny, który wspiera procesy trawienne, ma mnóstwo witaminy K (może więc pomóc w krzepnięciu krwi i utrzymaniu w zdrowiu kości). Ma też znacznie więcej witaminy C niż pomarańcza. Poza tym posiada witaminy z grupy B, kwas foliowy, potas i błonnik.

A zalety kiszonej kapusty? Jak powszechnie wiadomo ten fermentowany produkt to naturalny probiotyk, który karmi w naszym organizmie „dobre” bakterie jelitowe. Jest również źródłem błonnika, witaminy C, K, żelaza i manganu.

Odzyskując tradycję

Nie tak dawno kiszona kapusta odchodziła w zapomnienie. Młodym ludziom wydawała się przeżytkiem, cierpkim smakiem z dzieciństwa. Od niedawna jednak polskie tradycje coraz lepiej trendują, wchodzą do mody. Internauci z entuzjazmem odkrywają ich korzyści prozdrowotne. Tym degustatorom, którym kiszona kapusta nie smakuje solo – jest zbyt wyrazista, zbyt kwaśno-słona – najlepiej przypadnie do gustu właśnie w wiosenno-letniej surówce lub sałatce. To najprostszy sposób na rozpoczęcie przygody z kiszonkami i łagodne wprowadzenie ich do jadłospisu.

Mix tradycji i nowoczesnych trendów – rzecz na czasie!

Do kiszonej kapusty pasuje zresztą wszystko: pieczony kurczak, parmezan, świeże warzywa, prażone migdały, orzechowy włoskie. Kiszonki łączone z innymi składnikami nie „przytłaczają” posiłku swoim mocnym smakiem, ale zaprawiają go charakterystyczną ostrością, ożywiają danie. Dietetycy polecają spożywanie kapusty kiszonej zwłaszcza w towarzystwie prebiotycznych pokarmów – takich jak cebula, pomidory lub produkty pełnoziarniste. Dlaczego? To zapewnia dodatkowe wzmocnienie mikrobiomu. Prebiotyki są pokarmem, którym żywią się probiotyki, jeszcze intensywniej poprawiając zdrowie jelit.

Co więcej, kiszona kapusta (a także wspominana rukola) stanowią świetną bazę do wiosenno-letniej kanapki z sezonowymi warzywami (jak sałata, ogórek, pomidor, rzodkiewka). Wzbogać pełnoziarnista bułeczkę takimi „atrakcjami”, jak: bekon, awokado, pikantne tahini i przekonaj się, że śniadanie nie musi być nudne. Może być kolorowe, bogate i wzmacniające.

Charsznickie Pola Natury podpowiadają!

Jeśli chcesz rozsmakować się w kapuście z najwyższej półki i włączyć ją do swojej wiosenno-letniej diety, polecamy ci nasze produkty. Oprócz Charsznickiej kapusty kiszonej solo – z której możesz samodzielnie przyrządzić kwaskowatą surówkę lub sałatkę – proponujemy ci gotowe surówki na jej bazie: w różnych połączeniach.

Na sklepowych półkach wyróżniamy się produktami wysokiej jakości: nasze surówki nie posiadają zbędnych dodatków, są zdrowe i tradycyjne. Kapusta, którą w nich wykorzystujemy, pochodzi z ekologicznych upraw.

Co proponujemy?

W pierwszej kolejności niepasteryzowaną tradycyjną surówkę z kiszonej kapusty oraz kapustę kiszoną z marchewką. Oba produkty kupisz w dużych opakowaniach (650 g i 750 g), dzięki czemu uzupełnisz swoje zapasy na dłużej.

Oprócz tego polecamy różne kapuściane, chrupiące surówki obiadowe: charsznicką (połączenie białej kapusty, marchwi, ogórka, pietruszki i papryki), firmową (biała kapusta z marchwią z charakterystycznym w smaku sosem), colesław (kultowy miks kapusty, cebuli, marchwi i sosu majonezowego) oraz koperkową (tutaj, oprócz koperku i kapusty, kwaskowatości dodaje również ogórek kiszony).

Oczywiście nasze surówki pasują nie tylko do tradycyjnego obiadu. Latem możesz wcinać je samodzielnie lub w towarzystwie soczystego burgera. Doskonale sprawdzą się również na grillu!