CategoriesAktualności

Lato. Najlepsza pora, by zadbać o jelita

Lato. Najlepsza pora, by zadbać o jelita

Nadchodzi lato. Długie, ciepłe dni oferują nam nieco wytchnienia od rutyny i zachęcają do jak najlepszego wykorzystania tej ulotnej pory roku. Latem zazwyczaj zwiększamy swoją aktywność na świeżym powietrzu, więcej podróżujemy, częściej też spędzamy czas na tarasie czy w ogródku, z przyjaciółmi i rodziną. Szkoda marnować te słoneczne, miłe miesiące na problemy z trawieniem. Przeczytaj nasze rady, które pomogą ci zachować tego lata przyjemną lekkość – na duszy i w żołądku.

Twoje jelita zamieszkuje mikrobiom, czyli mikroorganizmy obejmujące różne gatunki bakterii, wirusów i grzybów. Niektóre z nich ci szkodzą – to te określane „złymi bakteriami” – inne, „dobre bakterie jelitowe”, to twoi sprzymierzeńcy.

Dla dobrego codziennego samopoczucia, a na dłuższą metę – dla zdrowia, ważne jest, by zachować odpowiednią równowagę między dobrymi a złymi bakteriami. Jak to zrobić? Cały proces zaczyna się od jedzenia. Najlepsze pytanie, które możesz sobie zadać, zanim zacznie się lato, brzmi: co właściwie będę jeść w tym sezonie? Pyszne świeże owoce, lody czy może fast foody na mieście?

Jak wspierać latem swoje jelita?

Gdy twoje jelita działają dobrze, masz energię, żeby skorzystać ze wszystkich letnich atrakcji. Utrzymanie mikrobiomu jelitowego w ryzach może mieć ogromne znaczenie w tym, jak zapamiętasz tegoroczne wakacje. Skorzystaj z poniższych wskazówek, by cieszyć się tym sezonem w pełni – bez zaparć i przykrych niespodzianek.

Pij dużo wody!

Upał, od czasu do czasu alkohol, ale i ruch oznaczają, że latem tracimy więcej wody niż w sezonie jesienno-zimowym. Odwodnienie ma różne przykre konsekwencje, a jedną z nich są zaparcia. Zacznij dzień od dużej szklanki wody, a potem napełniaj ją co jakiś czas, aż do wieczora. Jeśli gdzieś wychodzisz: zawsze miej pod ręką butelkę z wodą, popijaj w trakcie codziennych aktywności, w komunikacji miejskiej, na spacerze, w kolejce. Włącz do diety również pokarmy o wysokiej zawartości wody, takie jak arbuz, ogórek i jagody.

Rozsmakuj się w produktach sezonowych

Ciesz się owocami i warzywami. Kiedy tylko możesz, to właśnie nimi zagospodaruj połowę talerza. Teraz smakują najlepiej! Truskawki, jagody, zielone warzywa – posiadają dużo błonnika, a także polifenoli, które korzystnie wpływają na trawienie i ogólną pracę jelit.

Uważaj na alkohol

Nie szalej za bardzo, spróbuj się ograniczyć podczas spotkań towarzyskich i konsekwentnie utrzymuj co najmniej 4 dni w tygodniu bez alkoholu, zwłaszcza gdy miewasz problemy z jelitami. Alkohol może odwadniać, zaostrzając zaparcia. W nadmiarze jest również środkiem drażniącym jelita: może nasilać stan zapalny w przewodzie pokarmowym, mając jednocześnie szkodliwy wpływ na mikrobiom jelitowy i barierę jelitową. Wypróbuj opcje bezalkoholowe. To obecnie gorący trend – sklepowe półki uginają się od piwa i wina 0%. Szybko odczujesz korzyści umiarkowanego spożycia. Z jednej strony utrzymasz satysfakcjonujący poziom uważności, z drugiej – lekkość w jelitach.

Ruszaj się

Nie tylko podczas okazjonalnych wycieczek i zwiedzania, ale również na co dzień. Przed pracą wybierz się na spacer, do sklepu pomaszeruj pieszo. Szkoda marnować piękną pogodę na siedzenie w domu. Nie chce ci się wychodzić? Pomyśl o tym, że lato zawsze mija zbyt szybko. Nim się obejrzysz, znowu zrobi się ponuro i chłodno. I wtedy dopiero nie będzie ci się chciało! Ruch motywuje jelita do pracy. Im więcej dziennie się ruszasz, tym mniejsze ryzyko, że dostaniesz nieprzyjemnych zaparć lub wzdęć. A poza tym spalisz więcej kalorii.

A co z cukrem?

Jest sezon na lody i chociaż od czasu do czasu można sobie pozwolić na słodki poczęstunek, pamiętaj, że cukier na dłuższą metę ci nie służy. Gdy już sięgasz po słodkie, zachowaj czujność – czytaj etykiety. Nie zapychaj żołądka byle czym. Dzisiaj możesz wybierać spośród wielu opcji lodów. Sięgaj po te o najprostszym składzie, bez syropu glukozowego i glukozowo-fruktozowego, stabilizatorów, karagenu, gumy guar czy tłuszczu palmowego. Pokochaj minimalizm: głębokie w smaku sorbety i najprostsze lody śmietankowe.

Nakarm mikrobiom sfermentowaną żywnością

Regularne spożywanie sfermentowanej żywności pozytywnie wpływa na twoją mikroflorę jelitową. Tego lata włącz do swojej diety naturalnie sfermentowane produkty, takie jak jogurt i kefir (idealne opcje podczas upałów!), a także kiszona kapusta, ogórki kiszone i orzeźwiająca kombucha.

Jedz uważnie

Zainspiruj się zajęciami jogi i wprowadź uważność również do swojej diety. Uważne jedzenie nie tylko pozwala zatopić się w danej chwili i wyraźniej odczuwać smaki, ale także zmniejsza stres w układzie pokarmowym. Weź przed jedzeniem głęboki oddech, zwróć uwagę na otoczenie (podchwyć uczucie promieni słonecznych na twarzy, zapach lasu/wiatru) i dokładnie przeżuwaj każdy kęs.

Ogranicz stres

A czym tu się stresować, skoro jest lato? No cóż, nie do końca tak jest. Czasami to właśnie latem dokładamy sobie stresówki: przed podróżą, planując wielkie porządki, próbując na siłę nadrobić stracony czas. Im jednak szybciej żyjemy, tym gorzej czuje się nasz układ trawienny. Stres negatywnie wpływa na mikroflorę jelitową i ogólne funkcje odpornościowe. Tego lata wygospodaruj więcej czasu dla siebie, zwolnij, odetchnij. Wycisz siebie i swój żołądek.