CategoriesAktualności

Przecier ogórkowy – nie tylko do zupy

Przecier ogórkowy - nie tylko do zupy

Przecier ogórkowy najczęściej kojarzony jest jako składnik zupy – smakowitej szczególnie latem, świeżej, lekkiej, trochę kwaskowatej. Gdy mamy już gotowy przecier, taką zupę można przygotować dość szybko – wystarczy marchewka, pietruszka, seler, trochę ziemniaków i cierpliwości. Voilà! Obiad gotowy. Ale przecier ogórkowy sprawdzi się również w innych daniach.

Dlaczego właściwie warto sięgać po przecier z ogórków kiszonych?

W pierwszej kolejności – bo jest smaczny. Ale dobrze też pamiętać o jego właściwościach prozdrowotnych. Ogórki kiszone doskonale odżywiają nasz organizm i usprawniają zachodzące w nim procesy. Jako pokarm o właściwościach probiotycznych, przyspieszają oczyszczanie organizmu, mają pozytywny wpływ na jelita, zwalczają patogeny, wzmacniają odporność. Poza tym ogórki kiszone – także te w formie przecieru – dostarczają cały pakiet witamin i minerałów: A, C, E, K oraz z witaminy grupy B, a także wapń, fosfor, magnez i potas.

Jak zatem, oprócz zupy, można wykorzystać w kuchni przecier ogórkowy?

Dokrój do niego cebulkę, paprykę, skrop oliwą, dopraw pieprzem, a powstanie ożywcza surówka. Możesz ją wykorzystać do obiadu albo na grilla. Przetarte ogórki kiszone – w towarzystwie żurawiny czy gruszek w syropie lub occie – doskonale smakują z wysmażonym stekiem, kurczakiem, a także grillowanymi serami. Możesz urozmaicić nimi również placki ziemniaczane.

Dziś proponujemy Wam 3 przepisy z przecierem z ogórków kiszonych, którymi możecie urozmaicić swoje menu.

Imprezowa sałatka ze śledzi i ogórków

Powszechnie wiadomo, że kiszone ogórki pasją do śledzi. Zazwyczaj do sałatek kroimy je własnoręcznie, a przecież można skorzystać z przecieru. Wówczas sałatka będzie miała delikatniejszą konsystencję, a ogórki w charakterystyczny sposób zaprawią smak całej kompozycji.

Czego potrzebujesz?

  • 2 filety śledziowe
  • 1 jabłko (najlepiej słodkie)
  • 3 łyżki charsznickiego przecieru z ogórków kiszonych
  • 1/2 cebuli
  • 6 łyżek gęstej śmietany
  • 2 łyżki ostrej musztardy
  • 1 łyżka cukru
  • pęczek pietruszki
  • oregano + bazylia + pieprz
  • oliwa z oliwek

Jak to zrobisz?

Zacznij od śledzi. Najpierw je namocz i zostaw na około godzinę. Potem osusz i pokrój w kawałki. Cebulę poszatkuj i lekko podsmaż na oliwie. Jabłko pokrój w drobną kostkę, poszatkuj pietruszkę. Przygotuj sos: wymieszaj ze sobą śmietanę, musztardę, cukier, pietruszkę, dopraw przyprawami. Jabłko, przecier ogórkowy i cebulę wymieszaj z sosem i wyłóż tą miksturą ¾ miski. Następnie ułóż śledzie, a potem przykryj resztą sosu. Udekoruj pietruszką. Przed podaniem schłodź w lodwóce.

Makaron w sosie pomidorowo-ogórkowym  

Ten przepis sprawdza się, gdy potrzebujesz ugotować szybki, ale pożywny obiad. Do jego przyrządzenia rekomendujemy makaron w kształcie muszelek, ale najlepiej wykorzystaj ten, który zalega w kuchennej szafce. Ogórki nadają całości ciekawy, ożywczy smak, a do tego delikatnie chrupią.

Czego potrzebujesz?

  • 350 g makaronu muszelki
  • 2 piersi z kurczaka (można zamienić na tofu)
  • 1 cebula (albo por)
  • 3 łyżki koncentratu pomidorowego
  • 3 łyżki charsznickiego przecieru ogórkowego
  • oregano + tymianek + bazylia + pieprz
  • oliwa z oliwek

Jak to zrobisz?

Makaron ugotuj w osolonej wodzie (niech nie będzie zbyt rozmiękczony!). Cebulę pokrój w kostkę (może to być również por – wówczas kroisz go w talarki), kurczaka w kawałki. Na rozgrzanym tłuszczu smaż przez minutę pokrojoną cebulę, a potem dodaj kurczaka. Wszystko posól i popierz, smaż póki kurczak nie będzie miękki. Całość podlej niewielką ilością wody, dodaj koncentrat pomidorowy, przyprawy i przecier pomidorowy. Duś pod przykryciem, aż zgęstnieje (jeśli wody wciąż jest za dużo, możesz ją odlać lub zaciągnąć mąką). Dodaj makaron, wymieszaj i podaj na talerzach. Danie możesz posypać drobno startym żółtym serem.

Naleśniki z nadzieniem ogórkowym

Dzisiaj naleśniki są bardzo w trendach i przyrządza się je niemal ze wszystkim – na słodko, na ostro lub słono. Jedliście kiedyś naleśniki z ogórkami kiszonymi? Nie? Czas spróbować!

Czego potrzebujesz?

  • składniki na ciasto naleśnikowe (nie podajemy własnego przepisu, zakładając, że każdy ma swój własny sposób na naleśniki)
  • 1 szklanka zielonej soczewicy
  • charsznicki przecier z ogórków kiszonych
  • pieprz + słodka papryka czerwona + sól

Jak to zrobisz?

Zacznij od farszu. Do garnka włóż soczewicę, odrobinę ją posól, skrop oliwą i dolej tyle wody, żeby przykryła ją na około 3 palce. Gotuj pod przykryciem na niedużym ogniu przez 18 – 20 minut. Gdy będzie już gotowa, przełóż ją do kielicha blendera i dodaj przyprawy. Zmiksuj na gładką masę. Teraz zrób naleśniki takie, jak lubisz. Gdy będą gotowe, nałóż na nie farsz soczewicowy, a potem rozsmaruj na nim przecier ogórkowy. Całość dopieprz. Zawiń naleśniki i podgrzej – albo w piekarniku, albo na patelni. Soczewica – bogata w błonnik – sprawi, że naleśniki będą wyjątkowo sycące. Ale to dzięki ogórkom danie nie będzie mdłe, ani suche, ale świeże i ożywczo ostre. Tak przyrządzone naleśniki pozytywnie wpływają na pracę jelit i dostarczają mnóstwo witamin i minerałów, w tym wapń, potas, sód, magnez, cynk, żelazo, fosfor, miedź czy mangan.