Poradnik komponowania smaków na talerzu
Według zaleceń dietetycznych w każdym posiłku aż połowę talerza powinny stanowić warzywa (wymiennie owoce, ale – uwaga – one rzadziej ze względu na zawarty w nich cukier). Reszta to białko i węglowodany. Najzdrowiej będzie, gdy codziennie zjesz co najmniej cztery porcje warzyw. Za jedną porcję możesz uznać choćby: surowe warzywo, zupę, mus warzywny, sałatkę albo surówkę. No właśnie: SURÓWKĘ. Surówka to chyba najbardziej apetyczny i jednocześnie lekki sposób na wypełnienie zdrowiem talerza.
W surówkach fajne jest to, że są one nie tylko pełne witamin, ale też różnych składników – smaki warzyw przenikają się ze sobą i resztą posiłku, tworząc unikalne kompozycje. I choć nie trzeba się w kuchni ograniczać – freestyle to dobra rzecz – warto znać kilka wzorcowych połączeń. Zapamiętaj je, jeśli komponowanie posiłków sprawia ci czasem pewną trudność – z nimi łatwiej dopasujesz surówkę do pozostałej części dania.
Ze względu na sposób przyrządzania posiłku kuchenni eksperci doradzają połączenia:
- potrawy pieczone: są dość wymagające, ale lubią się z lekkimi siekanymi surówkami o tradycyjnym składzie;
- potrawy z grilla: świetnie smakują w towarzystwie sałaty i wyrazistych sosów;
- potrawy gotowane: nabierają smaku w towarzystwie mocno przyprawionych dodatków, również podanych na gorąco, jak choćby warzywa na parze;
- potrawy smażone: dobrze smakują niemal ze wszystkim.
Ze względu na rodzaj mięsa możesz skorzystać z tradycyjnych połączeń:
Surówki do ryb: ryby w panierce lub cieście uwielbiają sąsiedztwo kwaśnego! Znakomicie smakują z kapustą: białą, czerwoną (ta wersja zwłaszcza do ryb morskich), włoską, pekińską, zasmażaną czy kiszoną.
Oprócz kapusty sprawdzą się również ogórki w różnych wariantach – tak w surówce (albo mizerii), jak i samodzielnie, najlepiej w wersji kiszonej. Pożądany jest także por – jego ostry, cebulowy smak dopasowuje się do łagodnego smaku ryb.
Surówki do drobiu: w tym przypadku można sobie pozwolić na słodkie. Drób lubi marchewkę, jabłko, seler, słodką czerwoną paprykę, kukurydzę, a nawet brzoskwinie czy ananasy. Dobra wiadomość dla amatorów wyrazistych dodatków – drób równie dobrze smakuje na ostro! Tutaj ponownie kłania się por, ale też rzodkiewka, marchewka z dużą ilością przypraw czy kapusta z ostrą papryczką.
Surówki do wieprzowiny: towarzystwo kapusty zawsze w cenie! Może być nawet w wydaniu chłopskim – kiełbasa i boczek jako dodatek, kiszona kapusta jako gwóźdź programu. Wieprzowina sprawdza się w połączeniach z babcinej kuchni: niech będzie dużo cebuli albo tradycyjna mizeria, bukiet tartych surówek: z marchewki oraz z ogórków i rzodkiewki.
Surówki do wołowiny: ty mówisz wołowina, my mówimy buraczki. Ale nie tylko. Poczuj aromat babcinych zrazów z modrą kapustą lub soczystym ogórkiem kiszonym. Mięso wołowe dobrze podawać też z dodatkiem zieleniny – surówkami z koperkiem, kolendrą lub szczypiorkiem. Wyborne będą kompozycje na bazie pomidorów, papryki i cebuli.
A wege? Wegańskie diety rządzą się własnymi prawami. W ich osobnym przypadku kompozycja – nie tylko smaków, ale tym bardziej wartości odżywczych – musi być przemyślana. Pamiętajmy jednak, że nie jest to dieta wykluczająca, ale wręcz przeciwnie – poszerzająca smakowe horyzonty. Kuchnia wegańska to nie awokado, nerkowce czy liczi. Swoje uprzywilejowane miejsce mają w niej również tradycyjne surówki.
Colesław – najbardziej uniwersalna z surówek
Jedną z popularniejszych surówek, tak w restauracjach, jak i na stołach w polskich domach, jest kultowa surówka colesław. Jej tradycja sięga aż XVIII wieku. Ten charakterystyczny dodatek do obiadów wywodzi się z Holandii, gdzie przyrządzano go pod nazwą koolsalade. Tradycyjnie składa się na nią surowa, szatkowana kapusta zatopiona w oleju i occie, z czasem zaczęto wzbogacać ją majonezem. Niektórzy dodają do klasycznego przepisu pora, seler czy jabłko, inni nawet gruszkę. Najczęściej colesław podawany jest do smażonego mięsa i frytek. Ale jest tak uniwersalny, że sprawdzi się niemal zawsze.
Gotowe surówki czy własnoręcznie przyrządzone?
Wiadomo, że świeże surówki kojarzą się z własnoręczną robotą – obieranie, siekanie lub tarcie, doprawianie, mieszanie to szlachetna robota. Surówki gotowe cieszą się mieszaną sławą – jeszcze nie tak dawno trudno było je kupić w wersji bez żadnych niepożądanych dodatków czy ulepszaczy.
Ale te czasy na szczęście za nami.
Charsznickie Pola Natury proponują smakoszom tylko ekologiczne surówki – przyrządzane bez konserwantów, regulatorów kwasowości i innych podejrzanych składników. Jesteśmy zwolennikami natury i tradycyjnych receptur.
W ofercie posiadamy surówki buraczane, ogórkowe lub oparte na kapuście w różnych wariantach (w tym colesław!). W niektórych jest więcej marchewki, w innych majonezu, mamy kompozycje monochromatyczne i bardziej kolorowe – wszystkie je znajdziesz w popularnych sieciach supermarketów. Skorzystaj z naszego doświadczenia i wyczucia smaku. I wypełnij swój talerz zdrowiem!