CategoriesAktualności

Dietetyczne postanowienia noworoczne

Dietetyczne postanowienia noworoczne

Postanowienia noworoczne to zazwyczaj jedno z tych życiowych kłamstw, którymi lubimy się oszukiwać. Pragniemy świeżego startu, resetu, perspektywa pozytywnej zmiany jest dla nas wszystkich kusząca. Nowy Rok daje poczucie, że można zacząć od początku – efektywniej pracować, bardziej o siebie dbać, lepiej się odżywiać. Niestety rzadko się to udaje. Złych nawyków trudno się pozbyć w ciągu jednej magicznej nocy. Czy zatem postanowienia noworoczne mają w ogóle sens? Owszem, ale pod jednym warunkiem – gdy są realistyczne.

Jedna z najczęściej składanych sobie obietnic brzmi: schudnę. My proponujemy jej alternatywną wersję: zadbam o swoje zdrowie, a kilogramy same znikną. Brzmi mniej radykalnie, ale też bardziej rozsądnie. Zmiana nawyków żywieniowych na lepsze jest istotna i pilna nie tylko teraz, pod koniec roku, ale zawsze. Nowy Rok może być jednak dobrym pretekstem, by wreszcie wprowadzić ją w życie. Dzięki zmianom nie tylko poprawisz swoją sylwetkę, ale – całkiem na poważnie – wydłużysz swoje życie.

Prawidłowa dieta nie jest nierealistycznym, nieosiągalnym marzeniem. Trzeba ją tylko dobrze przemyśleć.

Zanim przejdziemy do wyliczenia praktycznych zaleceń żywieniowych, które jednocześnie mogą stać się Twoimi noworocznymi postanowieniami, ustalmy jedną główną ideę tego przedsięwzięcia – ograniczenie cukru, soli i tłuszczu, a spożywanie większej ilości błonnika. Błonnik znajdziemy przede wszystkim w warzywach (również kiszonych!) i to one powinny być podstawą naszej diety. Dostarczają wielu niezbędnych składników mineralnych, witamin i polifenoli. A poza tym są niskokaloryczne. Ich obecność w diecie w istotny sposób zmniejsza zachorowalność i pozytywnie wpływa na wygląd.

Oto 10 działań dietetycznych, które warto wprowadzić w 2023 roku.

  1. Podejmij świadomą decyzję o wprowadzeniu zdrowej diety. Podejdź do tego na poważnie. Dopiero wtedy masz szansę zmienić swoje życie na lepsze. Ale pamiętaj: nie musisz działać radykalnie. Zmiany mogą być stopniowe, niech będą jednak konsekwentne.
  2. Dbaj o to, by twoje posiłki były urozmaicone. Jak to zrobić? W internecie znajdziesz mnóstwo łatwych i zróżnicowanych przepisów. Stwórz osobny folder, w którym będziesz zapisywać swoje ulubione. W większości niech będą takie, których przygotowanie nie zajmuje wiele czasu. Skompletuj w ten sposób własną książkę kucharską, złożoną z posiłków lekkich, nieskomplikowanych, ale też pełnowartościowych. Eliminuj przepisy, które się nie sprawdziły. Zostawiaj tylko te najlepsze.
  3. Planuj posiłki z wyprzedzeniem i pilnuj zawartości lodówki. Twórz listy zakupów. Nie obciążaj się jednak gotowaniem, jeśli tego nie lubisz. Jak wyżej: korzystaj z prostych przepisów, ale też, w razie potrzeby, ze zdrowych gotowców z marketów (jak zupa czy sałatka o prostym składzie, bez żadnych ulepszaczy). Trzymaj w lodówce lekkie przekąski na czarną godzinę, a dzięki temu unikniesz łapczywego podjadania. Nie chomikuj w domu słodyczy. Gdy dopadnie cię niekontrolowany apetyt, sięgnij po banana (lub inny owoc), warzywo, jogurt (byle nie za słodki!).
  4. Zadbaj o odpowiednią ilość warzyw i owoców. Jedz ich co najmniej 5 porcji dziennie. Porcja warzyw lub owoców powinna stanowić element każdego posiłku. Jedna porcja to: surowe warzywo, owoc, surówka, zupa warzywna, sałatka, mus warzywny lub owocowy albo szklanka soku.
  5. Pij wodę. Zapewnij organizmowi około 2 litrów płynów dziennie. Staraj się ją pić często i małymi łykami, nawet wtedy, kiedy nie odczuwasz pragnienia. Dzięki wodzie nie tylko lepiej przyswoisz wszystkie składniki zawarte w posiłkach, ale też zapobiegniesz odwodnieniu.
  6. Nie żałuj sobie ziół. Przyprawiając dania ziołami, świeżymi lub suszonymi, ograniczysz spożycie soli i sprawisz, że jedzenie będzie bardziej wartościowe i smaczniejsze.
  7. Jedz kiszonki. Są niskokaloryczne, bardzo zdrowe, pozytywnie wpływają na trawienie. Trzymaj w pobliżu ogórki kiszone i kapustę. Możesz też wprowadzić do diety soki z kiszonych warzyw.
  8. Ogranicz alkohol. Alkohol nie tylko do nie dostarcza żadnych niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych, ale też może utrudniać przyswajanie wielu witamin oraz składników mineralnych, powodując niedobory. Poza tym alkohol jest wysokokaloryczny.
  9. Bądź codziennie aktywny fizycznie i umysłowo. Pamiętaj, że każda aktywność jest lepsza niż żadna. Zalicza się do niej nie tylko sport, ale też prozaiczne czynności –

sprzątanie, chodzenie po schodach, energiczne przyrządzanie posiłków. Prowadź intensywne życie rodzinne, utrzymuj kontakty towarzyskie, zapisz się na fajne zajęcia. W ten sposób też dbasz o zdrowie! (i spalasz więcej kalorii w ciągu dnia)

  1. Pamiętaj o codziennej suplementacji. Najbardziej o witaminie D, którą trudno pozyskać z diety. Zbadaj się, sprawdź swoje niedobory. Dostosuj suplementy do indywidualnych potrzeb.

Wbrew pozorom powyższe zalecenia są dosyć łatwe. Musisz tylko w siebie uwierzyć! Nie rezygnuj, gdy któregoś dnia wyłamiesz się z ustalonych zasad. Następnego dnia próbuj znowu. W tej grze nie cofasz się na początek planszy, ale zaledwie o jedno pole. Wystarczy trochę samozaparcia, by znowu ruszyć do przodu.

Powodzenia!