Żurek czy barszcz biały? Co częściej gości na Waszym stole? Wbrew pozorom nie jest to łatwe pytanie. Niektórzy uważają, że różnice między tymi dwoma zupami już się zatarły, a więc jest to obojętne, na którą z nich się skusimy. A jednak kulinarne autorytety nie zgadzają się z takim podejściem. To nie to samo! – mówią pedanci i tradycjonaliści. A więc jak? Żurek, czy jednak barszcz biały? Czym różnią się obie zupy?
Według tradycji żurek to zupa, która powstaje na bazie zakwasu z mąki żytniej. Barszcz biały ma bardziej skomplikowaną genezę. Niegdyś przyrządzano go z kiszonych liści barszczu zwyczajnego, rośliny należącej do rodziny selerowatych. Jednak ta receptura odeszła w zapomnienie, przynajmniej w większości domostw – dziś barszcz biały najczęściej powstaje na bazie zakwasu mąki, ale pszennej.
To podstawowa różnica między żurkiem a barszczem białym. Nie znaczy jednak, że jedyna – chociaż w przypadku pozostałych rozbieżności nie ma już wśród smakoszy pełnej zgody. W niektórych regionach żurek uważany jest za zupę postną – nie dodaje się do niego ani wędzonki, ani kiełbasy, dozwolone jest jedynie jajko, choć i to nie zawsze. W innych miejscach dokładnie tym samym charakteryzuje się barszcz biały, gotowany na włoszczyźnie i zabielany śmietaną.
Czy naprawdę czuć różnicę?
Sporo osób uważa, że zakwas żytni czyni żurek ostrzejszym. Analogicznie: barszcz biały powinien się charakteryzować łagodniejszym smakiem. Z drugiej strony wielu amatorów tych zup nie widzi różnicy w smaku samego zakwasu, tylko w sposobie ich przyprawienia. My jednak nie zamierzamy tutaj rozstrzygać, która wersja żuru, czy barszczu, jest prawdziwsza – preferujemy kulinarną wolność. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przyrządzać je na ostro lub łagodnie, na lekko albo na bogato, z mięsną wkładką lub bez. O tym, co ostatecznie wrzucić do żurku czy barszczu powinny decydować nasze smakowe preferencje i – oczywiście – domowe zwyczaje.
Dlaczego warto jeść zupy na zakwasie?
W pierwszej kolejności dlatego, że zakwas posiada mnóstwo prozdrowotnych właściwości, nie bez przyczyny nazywany jest naturalną multiwitaminą!
Naturalne zakwasy:
- zawierają witaminy i sole mineralne, m.in.: potas, cynk, magnez, wapń i witaminę B1
- są solidnym źródłem błonnika
- pozytywnie wpływają na stan kości i układ nerwowy
- pomagają w leczeniu nadkwasoty i zgagi
- pobudzają pracę przewodu pokarmowego
- dobrze wpływają na działanie układu odpornościowego.
Jako że zakwasy pozyskujemy na drodze fermentacji, stanowią one również źródło bakterii kwasu mlekowego, które pielęgnują naszą mikrobiotę jelitową. Co to oznacza w praktyce?
Dobra zupa na zakwasie:
- wpływa na równowagę kwasowo-zasadową organizmu
- stymuluje prawidłową pracę wątroby i pęcherzyka żółciowego, wspierając procesy trawienne
- usprawnia przyswajanie wapnia i żelaza
- wspiera procesy oczyszczania organizmu z toksyn
- łagodzi dolegliwości związane ze schorzeniami żołądka, nerek i trzustki oraz stanami zapalnymi jelit
- dobrze wpływa na układ nerwowy
- ma właściwości nawadniające, wzmacniające i poprawiające przemianę materii.
Cenne właściwości żurku i barszczu białego zależą również od dodatkowych składników. Należy do nich choćby czosnek, uważany za naturalny antybiotyk.
Inne zalety barszczu białego i żurku to:
- jako że są to zupy treściwe, są też sycące i można traktować je jako samodzielny obiad – energia, której dostarczają, wystarczy na dłuższy czas
- jako potrawy z babcinego repertuaru, tzw. polskie specjały, stanowią uniwersalną propozycję zarówno w gronie rodzinnym, jak i w przypadku wizyty wygłodniałych gości
- możesz przygotowywać je w różnych wariantach – mięsnym, jak i wegetariańskim, eksperymentować z dodatkami i przyprawami. Barszcz biały i żurek to doskonała baza dla kulinarnych testów.
Dbaj o zdrowie, gotując tradycyjne zupy!
Jeśli szukasz sposobu na wzmocnienie po zimie, postaw na sprawdzoną, bogatą w składniki dietę. Zmęczenie możesz zwalczać różnymi metodami: sportem, suplementacją, redukcją stresu, snem, a także kulinarnymi metodami. Używaj do tego sprawdzonych produktów – choćby od Charsznickich Pól Natury.
W naszej ofercie znajdziesz:
- ekologiczne barszcz biały
- ekologiczny żur
Obie te zupy są przygotowane na zakwasie, zgodnie z naturą, według tradycyjnych receptur. Charsznickie produkty nie posiadają konserwantów, regulatorów kwaśności i przeciwutleniaczy. Znajdziesz je w dwóch wariantach: w butelce lub torebce. Nasze żury i barszcze zdecydowanie ułatwią ci przygotowanie garnka przepysznej, zdrowej, wzmacniającej zupy. Nigdy wcześniej nie było to takie proste!