CategoriesAktualności

8 sposobów na „wiosenne porządki” w diecie

8 sposobów na „wiosenne porządki” w diecie

Wiosną rośnie w nas chęć sprzątania, wietrzenia, upiększania. Otwieramy szafy, pozbywamy się starych butów i swetrów, odkurzamy omijane zimą kąty, robimy miejsce i przygotowujemy się na świeży start. Dlaczego więc nie zrobić wiosennych porządków również w swojej diecie?

Chociaż wciąż nie widać tego za oknem, wiosna stoi już na progu. Zanim zawita do nas na dobre, masz czas pożegnać się ze starą dołującą rutyną. Dzięki zdrowym metodom odżywiania rozpoczniesz sezon z nowymi siłami i pozytywną energią.

Oto 8 sposobów na detoksykację diety na wiosnę

  1. Ogranicz te produkty

Alkohol

Alkohol odbija się na twojej wątrobie, organie zajmującym się odtruwaniem całego organizmu. Działa również jako środek moczopędny, a więc też odwadnia. Tymczasem zdrowie i dobre samopoczucie wymaga nawodnienia. Może to najlepszy czas, by zrobić sobie przerwę od alkoholu?

Przetworzona żywność i słodycze

Przetworzona żywność z długą listą dziwnie brzmiących składników jest przeciążona ukrytymi cukrami, solą i niezdrowymi tłuszczami trans – a to skuteczna receptura na przytycie. Chcesz poczuć się lżej? Zrezygnuj z tego typu produktów, niewiele tracisz! Ogranicz również słodycze i napoje gazowane, a kiedy najdzie cię ochota na słodkie, sięgnij po owoce.

Białe pieczywo

Białe pieczywo jest nie tylko ubogie w zdrowy błonnik, witaminy i minerały, ale to również często produkt wysoko modyfikowany, niemal czyste kalorie, po których spożyciu szybko znowu poczujesz głód.

  1. Jedz więcej tych produktów

Owoce i warzywa

Są kolorowe, niskokaloryczne, bogate w składniki odżywcze i przeciwutleniacze – czego tu nie kochać? Uczyń warzywa gwiazdą obiadu: myśl o nich w pierwszej kolejności, ustalając menu na cały tydzień.

Pełne ziarna

Spożywanie większej ilości produktów pełnoziarnistych może wydłużyć życie – zmniejsza ryzyko zachorowania na raka i choroby serca. Tej wiosny, oprócz klasycznych ciemnych makaronów czy chleba, spróbuj czegoś nowego. Może komosy ryżowej? Albo amarantusa? Eksperymentuj!

Zdrowe tłuszcze

Niektóre wysokotłuszczowe pokarmy, takie jak awokado, orzechy, jajka, tłuste ryby, oliwa z oliwek, gorzka czekolada i ser, są dla ciebie dobre. Eksperci z Harvard School of Public Health stwierdzili nawet, że spożywanie ich w większej ilości może pomóc ograniczyć apetyt na przetworzone węglowodany.

Kiszonki

Kiedy ostatni raz dokarmiałeś swój mikrobiom? Naturalne probiotyki pomagają utrzymać zdrowe jelita, odżywiając w nich „dobre” bakterie. Jedz kapustę kiszoną i kiszone ogórki! Pij soki z kiszonek. A będziesz naprawdę szczęśliwszy!

  1. Zmniejsz porcje

Zima sprzyja dużym porcjom. Jest zimno, brzydko i ciemno, pyszne jedzenie stanowi pewien rodzaj pocieszenia. Wiosna to jednak najlepszy czas, by wrócić do mniejszych i lżejszych porcji. Źle oddycha się wiosennym powietrzem z przepełnionym żołądkiem! Wskazówka: używaj mniejszych talerzy, a obiad podawaj z pieca, wprost na talerz, zamiast rozkładać na stole.

  1. Jedz bardziej uważnie

Są badania, które sugerują, że uważne jedzenie – poświęcenie czasu na przeżuwanie, zwracanie uwagi na różnorodność smaków i tekstur kolejnych kęsów – może pomóc w utracie wagi. Gdy jesz uważniej, zjadasz mniej, szybciej czujesz sytość i bardziej cieszysz się posiłkiem. Zawsze w pośpiechu? Spróbuj wygospodarować choćby 20 minut na lunch. Nie zaglądaj wtedy w telefon, wyczyść głowę, skup się jedynie na smaku.

  1. Nawadniaj się!

Woda jest niezbędna do funkcjonowania każdego twojego narządu. Jest czymś w rodzaju transportera i rozpuszczalnika. Rozprowadza po twoim ciele składniki odżywcze oraz tlen. Odżywione i dotlenione ciało to jednocześnie wzrost energii, witalności, sprawniejsza praca mózgu. Jeśli nie lubisz pić zwykłej wody, dodaj do niej odrobinę cytryny lub limonki. Zielona herbata też działa i ma mnóstwo innych zalet.

  1. Uprzątnij lodówkę i przeorganizuj spiżarnię

Najpierw wyczyść lodówkę, a potem wypełnij ją chrupiącymi, kolorowymi warzywami (oczywiście przemyśl ich zakup, żeby niczego nie wyrzucać). Dobrze mieć w lodówce również kiszonki i stale dodawać je do posiłków (kiszona kapusta świetnie smakuje nawet z pełnoziarnistym chlebem!), a także warzywne pasty, zieleninę i produkty w słoiczkach (jak suszone pomidory czy oliwki, którymi łatwo zbogacić posiłek). Zorganizuj spiżarnię na nowo (możesz na nią przeznaczyć jedną szafkę lub głęboką szufladę). Zanim to zrobisz, przemyśl swoje menu, spisz przepisy, które zamierzasz wypróbować, a potem zaopatrz się w produkty z dłuższą datą ważności, z których łatwo upichcić coś aromatycznego (na przykład pełnoziarniste makarony, ryże i kasze, płatki owsiane i jaglane, puszki z warzywami, mleko kokosowe, sos sojowy itd.)

  1. Zaplanuj więcej bezmięsnych dni

Rezygnacja z mięsa, nawet raz w tygodniu, to łatwy sposób na zmniejszenie ryzyka chorób serca, udaru mózgu i cukrzycy. Jeśli mięso stanowi znaczącą część twoje menu, zacznij je ograniczać, wprowadzając obowiązkowe bezmięsne dni – na przykład w poniedziałki i czwartki.

  1. Zasadź własny ogródek

Nie tylko wzbogacisz się o dobre i niedrogie zioła i warzywa, ale również o nowe hobby. Co więcej, badania pokazują, że zajmowanie się własnym skrawkiem ziemi to świetny sposób na odstresowanie. Nie masz podwórka? Posadź skrzynkę okienną. Możesz też uprawiać zioła w doniczkach na parapecie.