CategoriesAktualności

7 pozytywnych ciekawostek ekologicznych

7 pozytywnych ciekawostek ekologicznych

Gdy czytamy o ekologii, najczęściej spotykamy się z serią nieprzyjemnych faktów. Dowiadujemy się o negatywnym wpływie plastiku na środowisko, przykrych kulisach produkcji odzieży czy skali marnowanej żywności. To ważne informacje, z których należy zdawać sobie sprawę, jednak równie istotne jest dostrzeżenie drugiego bieguna ekologicznych faktów. Ludzi, którzy starają się dokładać swoją cegiełke do bardziej eko-świata jest coraz więcej. Warto raz na czas skierować wzrok na ciekawostki ekologiczne, które pokazują pozytywne efekty naszych pro-ekologicznych działań. W artykule przedstawiamy 7 pozytywnych faktów ekologicznych z ostatnich lat! 

  1. Gatunki, które nie są już zagrożone wyginięciem!

    Dzięki ludzkim działaniom udaje się zapobiec wyginięciu wielu wyjątkowych gatunków zwierząt. Znanym przykładem jest panda wielka, która w 2016 roku przestała być uznawana przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody za gatunek zagrożony wyginięciem. W lipcu 2021 roku decyzję tę oficjalnie uznały również Chiny, które 5 lat wcześniej sceptycznie podeszły do tematu. Sukces ten zawdzięcza się m.in. zasiedleniu pandami lasów bambusowych (bambus to główny element ich pożywienia) oraz stworzeniu korytarzy ochronnych łączących rezerwaty, dzięki czemu pandy wielkie nie żyły w izolacji.

    Nowszym przykładem gatunku, który oficjalnie pozbył się ciążącego miana “zagrożony wyginięciem” jest zielony żółw morski. Grupa naukowców badała wzrost populacji grupy żółwi tego gatunku na wyspie Aldabra od 1968 roku do 2019 roku, a więc na przestrzeni 50 lat! Okazało się, że liczba składanych przez nie jaj wzrosła z ok. 2000-3000 rocznie do aż 15 000, co uznano za wyznacznik braku zagrożenia gatunku wyginięciem.

 

2. Pozytywne fakty z własnego podwórka, czyli dane o ekologii w Polsce

Jak podaje raport Koalicji na rzecz Bio z 2021 roku:

  • w każdym mieście w naszym kraju, które posiada powyżej 20 000 mieszkańców, znajduje się sklep z żywnością ekologiczną,
  • polski rynek zajmuje 19. miejsce na świecie (dane na 2020 r.) pod kątem produkcji ekologicznej,
  • produkty BIO na polskim rynku detalicznym odnotowały wzrost sprzedaży o 23% w 2020 roku w stosunku do 2019 roku. 

Wychodząc poza granice naszego kraju, warto wspomnieć o tym, że na terenie Unii Europejskiej działalność prowadzi już ponad 300 000 producentów ekologicznych.

 

3. Bawełna ekologiczna wygrywa z bawełną konwencjonalną

Coraz więcej firm odchodzi od bawełny konwencjonalnej na rzecz organicznej. Szlakiem ekologicznych materiałów podążają takie marki jak Gucci, Adidas, Nike, Decathlon, IKEA czy Patagonia. Zwiększające się zapotrzebowanie firm na bawełnę ekologiczną powoduje konwersję upraw konwencjonalnych na uprawy ekologiczne. Ucieszy nas to nawet bardziej, gdy pomyślimy, że bawełna ekologiczna zużywa nawet 90% mniej wody przy produkcji niż konwencjonalna! Dodatkowo, jest materiałem bardziej wytrzymałym, a więc nadającym się do dłuższego użytku.

4. Odkryto grzyby, które żywią się plastikiem

Najczęściej powtarzane eko-ciekawostki dotyczą plastiku. Na pewno każdy z nas słyszał już wielokrotnie o niewyobrażalnie długim czasie rozkładu plastiku (niektóre źródła mówią nawet o 4000 lat!). Okazuje się, że czas ten można – równie niewyobrażalnie – skrócić. Już w 2011 roku grupa studentów z prestiżowego Uniwersytetu Yale w Stanach Zjednoczonych, odkryła rzadki gatunek grzyba w Ekwadorze. Pod nazwą pestalotiopsis microspora kryje się organizm, który może rosnąć na poliuretanach, czyli polimerach z których składają się plastikowe produkty. Grzyb używa plastiku jako źródła węgla. Badania wykazały, że pestalotiopsis microspora posiada specyficzny enzym, który pozwala na rozkładanie tworzyw sztucznych. Może więc znaleźć zastosowanie przy recyklingu zalegającego na wysypiskach plastiku!

Naukowcy odkryli również, że drobnoustroje w oceanach i glebie na całym świecie bardzo szybko ewoluują, by żywić się plastikiem. Rodzaj i ilość enzymów zależy od lokalizacji drobnoustrojów oraz poziomu zanieczyszczenia plastikiem. Przykładowo, na głębszych poziomach oceanów, gdzie znajduje się więcej plastiku, wykryto wyższą liczbę enzymów. 

5. Szwecja szkoli wrony, które zbierają niedopałki papierosów

W mieście Södertälje, w Szwecji, trenuje się wrony, które mają przelatywać nad ulicami miasta i oczyszczać je z niedopałków papierosów. Zwierzęta szkoli się w prosty sposób – za każdy papieros, który wrzucą do specjalnie zaprojektowanej maszyny, dostają jedzenie. Za najlepszy gatunek do tego zadania uznaje się wronę brodatą, która łatwo się uczy oraz wykazuje możliwość uczenia się od innych szkolonych ptasich osobników.

6. Prosty sposób na oczyszczenie powietrza w swoim domu

Choć na co dzień możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, w naszych czterech kątach mieszka wiele niezdrowych związków chemicznych. By znacząco oczyścić powietrze i uregulować poziom nieprzyjaznych związków w powietrzu, warto zainwestować w… kwiatki doniczkowe! Ale nie byle jakie. Do gatunków, które oczyszczają powietrze należy np. fikus benjamina, który pozbędzie się m.in. formaldehydów, benzenu czy amoniaku. Inną rośliną o takim działaniu jest dracena, skrzydłokwiat, paprotka czy storczyk. Warto zaopatrzyć się również w rośliny, które posiadają odwrócony proces fotosyntezy. Należy znaleźć im wygodne miejsce w swojej sypialni, ponieważ produkują one tlen w nocy, dodatkowo nawilżając powietrze. To prosty trik na lepszy sen. 

7. Pozytywny aspekt pandemii

Trudno mówić optymistycznie o pandemii, jednak ograniczenie podróży międzynarodowych doprowadziło do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych. Poza oczywistym efektem zmniejszenia liczby lotów samolotowych, efekt ten widać dobrze na przykładzie spotkań konferencyjnych. Firmy zmuszone były prowadzić konferencje przez internet. Szacuje się, że przed pandemią światowy przemysł konferencyjny przyczyniał się do takiej samej rocznej emisji gazów cieplarnianych, jak całe Stany Zjednoczone! Według najnowszych badań, decyzja o przeniesieniu konferencji na spotkania online może zmniejszyć świat węglowy nawet o 94%. Pozostałe 6% to zaledwie ułamek emisji wytwarzanej przez spotkania stacjonarne.

Ekologia stawia sobie za cel minimalizację negatywnego wpływu działań ludzkich na środowisko. Innymi słowy, dąży do równowagi środowiskowej. Powyższe ciekawostki to jedynie mały procent ogromu przykładów na pozytywne działania człowieka, które pokazują, że warto się starać. Dokładanie swojej ekologicznej cegiełki zawsze ma sens i może znacząco wpłynąć na poprawę jakości życia na naszej planecie. Mamy nadzieję, że dowiedzieliście się czegoś nowego czytając dzisiejszą porcję eko-faktów i zapraszamy Was tutaj w przyszły poniedziałek po kolejną dawkę!