Starasz się zdrowo odżywiać, ale twoją piętą Achillesa są słodkie napoje gazowane? Chcesz ograniczyć ich picie albo wykluczyć je z diety, ale nie wiesz jak? Z pomocą przychodzi ekologiczna kombucha! Ten fermentowany napój nie dość, że może poprawić Twoje nawyki żywieniowe, to na dodatek niesie ze sobą wiele korzyści.
Kombucha to napój, który powstaje w wyniku fermentacji tlenowej słodzonej herbaty zachodzącej pod wpływem kultury bakterii i drożdży zwanej SCOBY (Symbiotic Culture of Bacteria Yeast). Brzmi skomplikowanie? To tylko pozory – ekologiczna kombucha jest bowiem napojem w pełni naturalnym. Pysznie smakuje, a do tego:
- jest niskokaloryczna – zawiera jedynie naturalne cukry z herbaty oraz ewentualnie dodatków takich jak owoce czy przyprawy,
- ma korzystny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego,
- stymuluje metabolizm i układ odpornościowy,
- działa rewitalizująco na organizm – pomaga usunąć stres i zmęczenie,
- reguluje apetyt,
- leczy zmiany skórne,
- poprawia kondycje włosów i paznokci.[i]
Miłośnicy kombuchy sięgają po nią przez cały rok, jednak to właśnie w miesiącach letnich napój ten znacznie zyskuje na popularności. Kombucha bowiem doskonale gasi pragnienie. Jest lekko gazowana, co zapewnia uczucie odświeżenia i orzeźwienia, szczególnie, gdy pije się ją mocno schłodzoną. Stanowi też świetną bazę do sporządzania koktajli lub … lodów.
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z kombuchą i jej smak jest dla Ciebie zbyt kwaśny lub intensywny, poszukaj napojów wzbogaconych sokiem z owoców, jak na przykład:
Możesz również rozcieńczyć ją wodą gazowaną lub zwykłą wodą mineralną. Nic nie stoi na przeszkodzie, by napój ten wzbogacić cząstkami cytryny, plasterkami imbiru, listkami mięty lub ulubionymi owocami.
Ponieważ kombucha w ostatnich latach znacznie zyskuje na popularności, łatwo znaleźć ją w sklepach ze zdrową żywnością, kawiarniach oraz supermarketach. Pamiętaj tylko, że najlepiej sięgać po wersję BIO tego napoju. Rozpoznasz ją po symbolu euroliścia zamieszczonym na etykiecie.
Źródła:
[i] https://www.up.lublin.pl/files/foodscience/2014_newsy/11/2014.11.19_kombucha.pdf