CategoriesAktualności

Jak się orzeźwić podczas upałów? Kilka trików od dietetyków

Jak się orzeźwić podczas upałów? Kilka trików od dietetyków

Pierwsza fala upałów za nami. Ale lato dopiero się rozkręca. Jak sobie radzić, gdy temperatura rośnie? Jak zadbać o swoje samopoczucie? Gdzie szukać orzeźwienia? Dietetycy podpowiadają: oczywiście w piciu, ale też w jedzeniu! Odpowiedni rodzaj żywności może nas ochłodzić i nawodnić – co szczególnie ważne podczas upałów.

Utrata apetytu, zły sen, niepokojące uczucie „więdnięcia” – okresy upałów nie zawsze nam służą. W tym czasie warto zachować wszystkie środki ostrożności, ale też spojrzeć na zawartość swojego talerza pod zupełnie innym kątem.

Podstawowe zasady na upały

Główna zasada brzmi: pozostań nawodniony.

Kolejna: jedz pokarmy, które wspomagają regulację temperatury ciała.

Wśród żywności szczególnie rekomendowanej na czas upałów dietetycy wymieniają bogate w wodę owoce i warzywa oraz lekkie źródła białka. Radzą również unikać ciężkich, wysokotłuszczowych posiłków, ponieważ te gorzej się trawią, a proces trawienny zwiększa ciepłotę ciała.

Jak zatem odżywiać się podczas upałów, żeby poczuć ulgę?

Nawadniaj się. Pij dużo wody przez cały dzień (więcej niż podczas normalnych dni!) i rozważ włączenie do swojej diety napojów bogatych w elektrolity, aby uzupełnić utracone minerały.

Jedz lekkie, orzeźwiające posiłki. Wybieraj pokarmy o wysokiej zawartości wody, takie jak ogórki, arbuz i inne owoce oraz warzywa. Dobrym rozwiązaniem mogą być również sałatki z dużą ilością zielonych liści i lekkich dressingów. Poza tym rekomendowane są kiszonki, które pozytywnie wpływają na proces trawienia – im szybciej trawimy, tym czujemy większą lekkość. A to zbawienne uczucie, gdy jest gorąco!

Unikaj ciężkich, tłustych potraw. Pokarmy bogate w tłuszcze i białka mogą być trudne do strawienia, co powoduje uczucie ospałości. Zamiast smażonych potraw i ciężkich mięs wybieraj chude źródła białka, takie jak grillowany kurczak lub ryba.

Sprytne przekąski. Miej pod ręką nie tylko świeże owoce i surowe warzywa, ale też przetwory mleczne, jak schłodzony jogurt czy kefir. Te pokarmy pomogą Ci się jednocześnie nawodnić i pożywić, nie obciążając przy tym żołądka.

Włącz do menu posiłki przyrządzane na wodzie (lub innym płynie). Przepisy, które wymagają użycia wody, pomagają w utrzymaniu odpowiedniego poziomu nawodnienia. Na upały zaleca się zupy (w naszej ofercie znajdziesz ich duży wybór – przyrządzone według tradycyjnych receptur, orzeźwią cię w sposób na równo zdrowy, co pożywny) oraz gulasze. Dobrze widziana jest również owsianka z sezonowymi owocami.

Zimne niekoniecznie chłodzi. Lody i lodowate napoje wydają się naturalnym wyborem na czas upałów, ale w rzeczywistości mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku. Owszem, zimna żywność daje pozytywny efekt schłodzenia, ale jest on krótkotrwały. Proces trawienia (który sam w sobie generuje ciepło) połączony z szybkim ochłodzeniem po spożyciu czegoś zimnego sprawia, że organizm nadkompensuje stratę, podnosząc temperaturę wewnętrzną. Zaczynamy się wtedy pocić i ogólnie czujemy się przegrzani.

Ciepła zupa, ciepła herbata, i od razu… chłodniej! Tak więc w trakcie upałów świetnie sprawdzi się miska ciepłej zupy lub szklanka ciepłego napoju. Paradoksalnie to one – skuteczniej niż lody – sprzyjają wewnętrznemu ochłodzeniu, gdy temperatura na zewnątrz jest bardzo wysoka.

Unikaj alkoholu i kofeiny. Staraj się ograniczyć te używki, ponieważ mają tendencję do podnoszenia temperatury ciała. Uwaga, nawet mrożona kawa może podkręcić twoją ciepłotę!

5 produktów spożywczych, z którymi przetrwasz falę upałów

Arbuz: Arbuz składa się w ponad 90% z wody, co czyni go doskonałą przekąską na czas upału. Zawiera również elektrolity, takie jak potas, które pomagają regulować równowagę płynów w organizmie. Arbuza smakuj solo lub w bardziej złożonych wariantach: w sałatce, smoothie, w misce pełnej owoców.

Ogórek: Ogórki również są bogate w wodę i pomagają w utrzymaniu nawodnienia. Ponadto zawierają witaminę C, która słynie ze swoich właściwości antyoksydacyjnych, a więc neutralizuje wolne rodniki powstające w wyniku promieniowania UV.

Woda kokosowa: Woda kokosowa to naturalny napój elektrolitowy, który może pomóc uzupełnić płyny i minerały utracone razem z potem. Ma też mało kalorii i cukru.

Mięta: Mięta działa chłodząco na organizm. Dodaj świeże listki mięty do wody lub zaparz herbatę miętową, aby się nieco orzeźwić.

Jogurt naturalny: Jogurt jest doskonałym źródłem probiotyków, które regulują trawienie i wzmacniają układ odpornościowy. Dodaj do jogurtu świeże owoce lub granolę, aby uzyskać orzeźwiającą i pożywną przekąskę podczas fali upałów.

Gotowanie na fali upałów

Gotowanie podczas upału może być trudne, ponieważ generuje dużą ilość ciepła w jednym pomieszczeniu – w twojej kuchni. Oto kilka wskazówek dotyczących gotowania, gdy na zewnątrz (i w środku) gorąco.

Użyj grilla. Grillowanie na zewnątrz to świetny sposób na letnie gotowanie – bez potrzeby przebywania w przegrzanym pomieszczeniu. Możesz grillować mięso, warzywa, a nawet owoce, które złożą się na twój orzeźwiający letni posiłek.

Jedz bez gotowania. Sałatki, kanapki i wrapy to posiłki, do których nie potrzebujesz pieca, ani patelni. W dodatku przygotujesz je szybko i łatwo, nie nadwyrężając się, w czasie w którym ogólnie czujesz się ciężko.

Gotuj rano lub wieczorem. Jeśli jednak zamierzasz spędzić więcej czasu w kuchni, spróbuj zorganizować swój czas w ten sposób, by zająć się gotowaniem rano lub wieczorem, a więc w „chłodniejszych” godzinach. Gotuj na zapas: na następny dzień, a nawet na kilka dni.