CategoriesEko blog

Kombucha – napój do zadań specjalnych

Kombucha – napój do zadań specjalnych

W ostatnich latach zdobywa serca (a raczej kubki smakowe) coraz większej rzeszy konsumentów. Świetnie gasi pragnienie, dobrze nawadnia i ma unikalny kwaśno-słodki smak, który orzeźwia, szczególnie w ciepłe, letnie dni. Co sprawia, że kombucha stała się tak popularna?

Kombucha jest fermentowanym napojem o niepowtarzalnym smaku i aromacie. Powstaje poprzez fermentację słodzonej herbaty przy użyciu symbiotycznej kultury bakterii i drożdży, tzw. SCOBY (Symbiotic Culture Of Bacteria and Yeast). Proces fermentacji przekształca cukry zawarte w herbacie w kwasy organiczne i gaz. Dzięki temu kombucha ma lekko kwaśny smak i jest musująca.

Kombucha (lub kombucza) od dawna znana jest w krajach azjatyckich. Pito ją tam jako napój pobudzający i oczyszczający. Nazwa pochodzi od połączenia dwóch słów: Kombu (od nazwiska lekarza, który propagował właściwości prozdrowotne kombuchy) oraz cha, które w języku japońskim oznacza napój.

Kombucha – napój zaliczany do grupy żywności funkcjonalnej

Żywność funkcjonalna to kategoria produktów spożywczych, które – oprócz podstawowej wartości odżywczych – mogą dostarczać organizmowi dodatkowych korzyści zdrowotnych, wynikających z obecności specyficznych składników, takich jak witaminy, minerały, błonnik, probiotyki czy antyoksydanty. Ponieważ w trakcie procesu fermentacji kombuchy powstaje wiele związków bioaktywnych, jest ona uznawana za żywność funkcjonalną.

Potencjalne walory prozdrowotne kombuchy

PROBIOTYKI

Kombucha zawiera żywe kultury bakterii i drożdży[1], które mogą wspierać zdrowie jelit. Probiotyki pomagają w utrzymaniu równowagi mikroflory jelitowej, a to z kolei może przyczyniać się do poprawy trawienia, wzmocnienia funkcjonowania układu odpornościowego i walki z infekcjami i chorobami.

ANTYOKSYDANTY

Kombucha jest bogata w polifenole i inne antyoksydanty[2], które pomagają zwalczać wolne rodniki w organizmie. Antyoksydanty mogą zmniejszać stres oksydacyjny i ryzyko chorób przewlekłych, m.in. chorób serca czy nowotworów.

DETOKSYKACJA
Proces fermentacji kombuchy prowadzi do powstania kwasów organicznych, takich jak kwas glukonowy i kwas mlekowy, które mogą wspomagać detoksykację organizmu poprzez wsparcie funkcji wątroby[3].

REGULACJA POZIOMU CUKRU WE KRWI

Niektóre badania[4] sugerują, że kombucha może pomóc w regulacji poziomu cukru we krwi, co można uznać za szczególnie korzystne w kontekście osób zmagających się z cukrzycą typu 2. Naukowcy podkreślają jednocześnie, że ta sfera wymaga dalszych testów.

POPRAWA SAMOPOCZUCIA, ENERGIA I WITALNOŚĆ

Kombucha zawiera niewielkie ilości kofeiny oraz witaminy z grupy B, które mogą przyczynić się do zwiększenia poziomu energii i ogólnej witalności[5].

Warto jednak pamiętać, że choć żywność funkcjonalna może wspierać zdrowie, powinna być spożywana jako część zrównoważonej diety i zdrowego stylu życia. Niezwykle istotne jest bowiem, aby przed wprowadzeniem dużych zmian w diecie, szczególnie w przypadku osób z istniejącymi schorzeniami, skonsultować się uprzednio z lekarzem i/lub dietetykiem.

Dlaczego warto wybierać ekologiczną kombuchę?

W dobie coraz większego zainteresowania konsumentów zdrowym stylem życia i wartościową, naturalną żywnością, kombucha może być alternatywą dla wysoko przetworzonych, słodzonych napojów gazowanych.

Dobrym rozwiązaniem jest spożywanie kombuchy ekologicznej – takiej, która jest wytwarzana ze składników pochodzących z certyfikowanych upraw ekologicznych – bez użycia syntetycznych środków ochrony roślin, pestycydów, herbicydów, nawozów chemicznych i genetycznie modyfikowanych organizmów (GMO). Produkcja ekologicznej kombuchy obejmuje również zrównoważone praktyki rolnicze, które są przyjazne dla środowiska. Ekologiczna kombucha to:

ORGANICZNE SKŁADNIKI – zarówno herbata (zielona, biała, czarna itd.), jak i sam cukier oraz dodatki smakowe, takie jak: owoce, zioła i przyprawy, pochodzą z certyfikowanych upraw ekologicznych.

CERTYFIKACJA – produkty ekologiczne znakowane są Euroliściem, czyli europejskim logo systemu rolnictwa ekologicznego. które potwierdza spełnienie standardów ekologicznych.

BRAK SZTUCZNYCH DODATKÓW – ekologiczna kombucha nie zawiera sztucznych konserwantów, barwników ani aromatów.

ZRÓWNOWAŻONE PRAKTYKI PRODUKCJI – proces produkcji jest zgodny z zasadami zrównoważonego rozwoju, minimalizującego wpływ na środowisko naturalne.

Jeśli jesteś smakoszem kombuchy lub dopiero zaczynasz z nią swoją przygodę, postaw na ekologiczną wersję tego fermentowanego napoju. Aby mieć pewność, że sięgasz po organiczną kombuchę, na półkach sklepowych szukaj butelek oznaczonych Euroliściem – logo europejskiego systemu rolnictwa ekologicznego, gwarantującego ekologiczną certyfikację produktu.


Źródła:
[1] https://www.doz.pl/czytelnia/a16923-Kombucha_kombucza__wlasciwosci_i_zastosowanie_napoju_z_grzyba_herbacianego
[2] Tamże.
[3] https://www.aptelia.pl/czytelnia/a524-Kombucha__o_to_jak_dziala_na_co_pomaga
[4] Źródło: Georgetown University Medical Center – Georgetown University School of Health; Regularne spożycie kombuchy obniżyło średni poziom glukozy we krwi na czczo z 164 do 116 miligramów na decylitr.
[5] https://www.nowin.pl/2024/05/10/kombucha-co-to-jest-czy-jest-zdrowa-i-jak-ja-zrobic-w-domu/