W ostatnich latach te dwa napoje – yerba mate i kombucha – wyraźnie zyskały na popularności. Oba, przyrządzane na bazie herbaty, przynoszą konkretne korzyści zdrowotne. Choć różni je naprawdę wiele – pochodzenie, smak, zawartość kofeiny – bywają czasem ze sobą mylone. Spróbujmy je więc porównać.
Zacznijmy od yerby. Czym się charakteryzuje?
Yerba mate to napój herbaciany wytwarzany z liści południowoamerykańskiego krzewu Ilex paraguariensis. Ten ostrokrzew występuje w Brazylii, Paragwaju, Urugwaju i Argentynie. Tradycyjnie yerba mate (lub krócej: „mate”) podawana jest w wydrążonej tykwie z metalową słomką zwaną bombillą. Słomka ma filtr na dolnym końcu, aby odcedzić kawałki liści.
Yerba mate ma właściwości przeciwutleniające i przeciwzapalne, a także zawiera sporą ilość minerałów (wapnia, żelaza, magnezu, manganu, polifenoli, czyli przeciwutleniaczy, które mogą pomóc zmniejszyć ryzyko zachorowania na serce, potasu) i witamin (A. B. C, E, cynk).
Najwięksi jej amatorzy utrzymują, że yerba:
- ma pozytywny wpływ na układ odpornościowy, może uchronić przed infekcjami bakteryjnymi, grzybiczymi i pasożytami;
- zwiększa energię i poprawia koncentrację;
- nie powoduje „kofeinowych dreszczy” jak kawa, wzrost energii w jej przypadku jest bardziej stabilny niż skokowy;
- pomaga regulować poziom cukru we krwi.
Czym jest kombucha?
Kombucha to sfermentowana herbata wytwarzana z liści zielonej lub czarnej herbaty. Pochodzi z północno-wschodnich Chin, chociaż Rosja i Japonia również przypisują sobie jej odkrycie. Nic dziwnego, że nie ma zgodności co do genezy tego napoju, skoro sięga ona bardzo daleko –jest z nami od co najmniej 200 lat, jeśli nie więcej.
Kombucha powstaje ze słodzonej herbaty i grzybka herbacianego nazywanego również japońskim lub SCOBY (z języka angielskiego Symbiotic Culture of Bacteria and Yeasts, co tłumaczy się jako symbiotyczną kulturę bakterii i drożdży).
Wśród często przywoływanych zalet kombuchy wymienia się:
- zawartość przeciwutleniaczy,
- zdolność do zabijania szkodliwych bakterii,
- zdolności probiotyczne, a więc pozytywny wpływ na jelita,
- regulowanie poziomu cukru we krwi oraz poziomu cholesterolu;
- zmniejszenie ryzyka chorób serca.
Porównanie Yerby Mate z Kombuchą
Chociaż yerba mate i kombucha mają wiele wspólnego, wyraźnie się od siebie różnią.
Yerba mate ma w sobie więcej kofeiny (a więc dostarcza większego energetycznego kopa), ale też więcej cukru. Ma klarowny, gładki smak, w przeciwieństwie do kombuchy, która jest wyraźnie musująca. Obie smakują dość subtelnie, ale wyraziście – inaczej. A co je łączy? Same dobre rzeczy: zawartość przeciwutleniaczy, witamin i minerałów oraz właściwości probiotyczne. Oba napoje też doskonale orzeźwiają.
A co z lemoniadą?
Nie każdy jednak gustuje w herbacianych aromatach yerby lub kombuchy. Inną znakomitą opcją smakową na orzeźwienie będzie lemoniada – równie subtelna, ale bardziej swojska i dostarczająca też innych zdrowotnych korzyści.
Klasyczna lemoniada składa się z wody, cytryny i cukru. Ma kwaskowaty, orzeźwiający smak. Najpyszniejsza jest podawana na zimno, z kostkami lodu. Niektórzy wzbogacają ją jeszcze o arbuza, agrest, truskawki, maliny czy winogrona.
Zalety?
Zawarty w lemoniadzie sok z cytryny jest silnym przeciwutleniaczem – pomaga zmniejszyć ryzyko zawału serca, udaru mózgu, rozwoju chorób układu krążenia, ma pozytywny wpływ na układ nerwowy, kości i skórę. Ponadto chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, wspiera usunięcie z organizmu wolnych rodników, działa również przeciwzapalnie, a nawet… poprawia humor!
Yerba mate, kombucha i lemoniada doskonale sprawdzają się w upale – nawadniają organizm i przynoszą ulgę.
W Charsznickich Polach Natury cenimy sobie zdrowie i smak – ważne jest dla nas odpowiednie nawodnienie, a także korzyści, które możemy znaleźć w żywności i napojach.
Zachęcamy do wypróbowania naszych orzeźwiających napojów:
Ekologiczną Kombuchę Karate dostaniesz u nas w czterech wariantach: Gurepu, Kurashikku, Rubabu, Suguri
Również ekologiczna Mate Moc dostępna jest w czterech odsłonach: Clasica, Katuava, Mentha&Boldo, Sabor Citrus
Natomiast lemoniadę Don Agresto proponujemy ci aż w siedmiu smakach: agrest, czerwona porzeczka, czarna porzeczka, imbir, rabarbar, truskawka
Na zdrowie!